خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

هشت نكته در نسبت ميان شناخت تاريخي و موضوع اقوام ايراني

   

  در جوامعي مانند ايران كه تاريخي طولاني و پرفراز و نشيب دارند، استفاده از تجارب و پشتوانه‌هاي تاريخي در مسائل و عرصه‌هاي گوناگون، در كنار ديگر مؤلفه‌هاي مؤثر بر تصميم‌گيري، مي‌تواند واقع‌نگري و كارآمدي تصميمات و رويكردها را به‌نحو قابل توجهي افزايش دهد.

  به‌عنوان چكيده‌اي از مباحث مفصلي كه مي‌توان در اين زمينه مطرح كرد، به هشت نكته‌ي اساسي درباره‌ي ارتباط بين شناخت و تجربه‌ي تاريخي با موضوع اقوام ايراني كه اين روزها در سطح جامعه و حاكميت به‌طور جدي محل گفتگوست، اشاره مي‌شود.

   

  يك) شناخت تاريخي بدون اين‌كه مخالفتي با استفاده از دانش و تجربه‌ي نوين بشري و مغايرتي با توجه به واقعيت‌هاي روز جامعه داشته باشد، بر الگوهاي درون‌زا و داخلي و تجربه‌ي حاصل از عملكرد گذشته براي حل مسائل تأكيد مي‌كند.

  دو) شناخت تاريخي نمونه‌هاي عيني و مستند عرضه مي‌كند. يافته‌هاي شناخت تاريخي هم‌خواني و سنخيت قابل توجهي با ويژگي‌هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي جامعه دارد و از اين‌رو زمينه‌ي مساعدي براي پذيرش در متن جامعه براي آن فراهم است.

  سه) شناخت تاريخي بر نقاط كم‌ترشناخته‌ شده‌ي گذشته كه ممكن است تصور و ذهنيتي غيرواقعي و احياناً منفي درباره‌ي آن‌ها وجود داشته باشد، روشني مي‌افكند و به اين ترتيب احتمال شكل‌گيري و تقويت بدبيني‌هاي بي‌پايه را كاهش مي‌دهد. اين ويژگي با عنايت به تأثير برخي گرايش‌ها و ديدگاه‌هاي غيرعلمي و افراطي كه ذهنيت‌هاي منفي و واگرايانه را در عرصه‌ي مسائل قومي دامن مي‌زنند، اهميتي دوچندان مي‌يابد.

  چهار) شناخت تاريخي از جزء به كل مي‌رسد. به‌روش استقرايي نمونه‌هاي عيني تاريخي را جستجو، مطالعه و ارزيابي مي‌كند و سپس بر پايه‌ي يافته‌هاي موجود به استنباط و طرح فرضيه مي‌پردازد. روي ديگر اين سخن آن است كه توجه به شناخت تاريخي، تصميم‌گيرندگان را از بسياري آزمون و خطاهاي غيرضروري كه پيامدي جز سوزاندن فرصت‌ها و تحميل هزينه‌هاي مادي و معنوي ندارد، بي‌نياز خواهد كرد. به اين ترتيب، شناخت تاريخي حاصل صدها سال تجربه و آزمون را، از جمله در موضوع اقوام، پيش روي تصميم‌گيرندگان امروزي قرار مي‌دهد تا با كاهش درصد خطا و پرهيز از تكرار، واقع‌بينانه در مسير گسترش و بهبود تعامل بين حاكميت و اقوام حركت كنند.

  پنج) شناخت تاريخي، سرعت و دقت در تصميم‌گيري را افزايش مي‌دهد و بر اعتماد به‌نفس مديران و تصميم‌گيرندگان مي‌افزايد. اين ويژگي در عرصه‌ي مسائل مرتبط با اقوام كه گاه با برخي حساسيت‌هاي واقعي و غيرواقعي همراه است، مي‌تواند تا حد زيادي راه‌گشا بوده و از بروز تنگنا و بن‌بست جلوگيري كند.

  شش) شناخت تاريخي خصلتي چندوجهي دارد و در پيوندي مستقيم و تنگاتنگ با ديگر شاخه‌هاي علم و دانش، به‌ويژه جامعه‌شناسي، علوم سياسي، اقتصاد، ادبيات، هنر و مانند آن، از يك‌سونگري پرهيز مي‌كند.

  هفت) مطالعات و تحقيقات تاريخي موجود نشان مي‌دهد كه در بخش‌هاي قابل توجهي از تاريخ ايران، بين اقوام گوناگون ايراني تعاملي سازنده در مسير حفظ تماميت ارضي، وحدت ملي و استمرار و تحكيم ثبات سياسي و امنيت ملي وجود داشته است.

  هشت) شناخت تاريخي پشتوانه‌ي استدلالي و تجربي مستحكمي فراهم مي‌كند تا بر پايه‌ي آن، هواداران ديدگاه تعامل سازنده‌ي اقوام ايراني از رويكرد فرصت‌محور خود در برابر ديدگاه‌هاي تهديدمحور و بدبينانه كه بهره‌ي لازم و كافي از شناخت تاريخي ندارند، دفاع كنند.

   


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : تاريخي ,شناخت ,اقوام ,مي‌كند ,مسائل ,جامعه ,شناخت تاريخي ,قابل توجهي ,عرصه‌ي مسائل ,وجود داشته ,شناخت تاريخي، ,
  هشت نكته در نسبت ميان شناخت تاريخي و موضوع اقوام ايراني

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر